Neúprosný konec jarní sezóny balových rostlin

Neúprosný konec jarní sezóny balových rostlin.

(Pod rozkvelou třešní se letos na 1. máje zřejmě nepolíbíte. Prunus serrulata Kanzan na Dominikánském náměstí v Brně, foto ze dne 7.4.2024)

Jarní sezóna ‘balovek‘ se rychlým krokem blíží do své finální fáze. Stromy i keře, které jsme v posledních dvou týdnech přivezli, byly již zhusta olistěné a zprávy od školkařů zní jasně. Koncem tohoto týdne se přestává kopat úplně. Oproti běžnému jaru se tak stane o téměř 4 týdny dříve. Odpovídá to však celkovému posunu, který jsme v roce 2024 z hlediska počasí zaznamenali. Nejteplejší březen od doby měření je toho nejvýmluvnějším příkladem.

Jarní sezóna balovek 2024 přináší mnohá poučení, avšak jedno je potřeba vypíchnout. Pryč jsou ty časy, kdy šly poptávat balové rostliny v dubnu. Pokud tedy chcete jistotu toho, že budete mít materiál připravený k výsadbě, tak doporučujeme plánovat poptávat a objednávat balové rostliny již v rozmezí ledna a února. Pokud patříte k těm šťasnějším jednotlivcům, kteří ví na podzim s jistotou co budou sázet na jaře, neváhejte u nás poptávat jarní zboží i během podzimní sezóny.